DLACZEGO WARTO BYĆ ASERTYWNYM
Asertywność to nieodłączny element sukcesu. osoby asertywne są bardziej pewne siebie, zadowolone z życia i łatwiej osiągają sukcesy. Dowiedz się więcej, jakie korzyści uzyskasz z nauki asertywności.Jesteś tutaj: Główna> Artykuły> Dlaczego warto być asertywnym
ASERTYWNOŚĆ – POCZĄTKI

Dzięki badaniom i poszukiwaniom wykreowali oni ideę zachowań asertywnych.
Idea ta zaczęła się szybko rozpowszechniać już w latach 70. Popularne stały się szkolenia i treningi asertywności nie tylko dla osób z problemami emocjonalnymi, ale także dla profesjonalistów zajmujących się pracą z ludźmi.
Pionierką treningu asertywności w Polsce była Maria Król-Fijewska.
Asertywność cieszy się coraz większą popularnością. Jest potrzebna praktycznie w każdej dziedzinie życia i przedsiębiorczości. Na kursy asertywności wysyłają swoich pracowników właściciele szanujących się firm bankowych, ubezpieczeniowych, telemarketingowych i wielu innych. Jest potrzebna na wszelkich poziomach kierownictwa. Korzysta się z niej też w pedagogice.
Z badań wynika, żel udzie asertywni są zrównoważeni emocjonalnie i pewni siebie. Cechuje ich także stanowczość i zdecydowanie. Ponadto potrafią szanować siebie i innych. Mają wysoką samoocenę i są pozytywnie nastawieni do innych i do świata.
Co to jest asertywność?
Asertywność to umiejętność wyrażania swoich poglądów, potrzeb, oczekiwań, uczuć i myśli w stanowczy, a jednocześnie w sposób pełen szacunku do siebie i drugiego człowieka. Osoba asertywna nie zrobi niczego wbrew sobie, ani nie oczekuje, że ktoś inny poświęci dla niej swoje dobro. Nie tyranizuje innych ani nie manipuluje nimi. Szanuje swoje i cudze wybory. Przyjemnie i skutecznie współpracuje się z takimi ludźmi, dlatego są oni lubiani w swoim otoczeniu.Oczywiście, nie ma osób idealnie asertywnych. Każdy z nas w różnych sytuacjach zachowuje się mniej lub bardziej asertywnie. Ważne jednak jest, aby wdrażać postawy asertywne w życie i jak najczęściej zachowywać się w taki sposób.
Odpowiedzialność za życie i działania
Asertywność jest objawem brania odpowiedzialności za siebie i swoje działania, gdyż zachowując się zgodnie zasadami asertywności, świadomie kształtujesz swoje relacje i życie zgodnie z własną wolą. Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że to Ty i tylko Ty odpowiadasz za swoje uczucia, realizację swych potrzeb i artykułowanie pragnień. Asertywność jest domeną ludzi dojrzałych i mądrych.Charakterystyka osoby asertywnej:
Korzyści płynące z asertywności

Co jeszcze da Ci asertywna postawa? Zyskasz szacunek do siebie – podniesie się Twoje poczucie własnej wartości, a dzięki temu odczujesz większą chęć do rozwoju, polepszania swojego statusu życiowego i mocniejszą wiarę w siebie. Staniesz się bardziej pozytywnie nastawiony do siebie, swej przyszłości, znajomych i świata.
Warto zauważyć, że ludzie asertywni to osoby, które są odpowiedzialne za swoje uczucia, myśli, doświadczenia i całe swoje życie – nie obarczają innych spełnianiem swoich marzeń. Taka postawa może zostać doceniona i zauważona w pracy – łatwiej asertywnej osobie o awans czy o podwyżkę.
Ponadto będąc asertywnym zyskasz większą ilość czasu dla siebie i dla swoich bliskich, bo nie skusisz się na pójście na spotkanie, które Cię nie interesuje, tylko dlatego, że ktoś inny od Ciebie tego sobie życzy. Nie doświadczysz już więcej tych nieprzyjemnych uczuć, złości i pogardy do siebie, jaką odczuwałeś, gdy robiłeś coś wbrew sobie albo usiłowałeś do tego zmusić kogoś innego.
Asertywność w codziennej praktyce
Radzenie sobie z krytykąWięcej o technikach asertywności, negocjacji i budowaniu pewności siebie oraz poczucia własnej wartości dowiesz się
z naszych kursów internetowych. Stworzyliśmy dla Ciebie trzy wersje kursu asertywności i wspierania pewności siebie. Informacje na ich temat
znajdziesz tu: ASERTYWNOŚĆ W PRAKTYCE
Zapraszamy.
Do góry
Zapraszamy.
Luty 26, 2018
Obserwuj nasze konta: