POTĘGA EMOCJI

Możesz zapanować nad swoimi emocjami. Odpowiednio zarządzając emocjami zaś możesz wykorzystać je do rozwoju i osiągania sukcesów. Zwiększ swoją zdolność do realizacji celów dzięki zarządzaniu emocjami i bądź szczęśliwszy!

Jesteś tutaj: Główna> Artykuły> Jak emocje wpływają na zdrowie

PSYCHOFIZJOLOGIA EMOCJI

Emocje - jak obłaskawić dzikiego rumaka? Czym właściwie jest emocja? Od tysiącleci filozofowie, psycholodzy i naukowcy spierają się ze sobą o ten temat. Wiadomo jednak na pewno, że emocje wpływają na ogólne samopoczucie.

Okazuje się, że rola emocji jest jednak dużo szersza. Emocje wpływają na stan zdrowia poprzez układ neurologiczny.

Ogólnie rzecz biorąc, emocje dzielimy na negatywne, takie jak złość i strach oraz pozytywne (radość, szczęście, miłość), a także na neutralne, na przykład uczucie spokoju. Różne emocje wpływają w określony sposób na stan psychofizyczny człowieka.

Emocje mogą być pobudzane poprzez wrażenia zmysłowe. Na przykład przyjemne zapachy oraz smak słodki wywołują uczucie przyjemności. Odór oraz smaki mdłe, gorzkie, kwaśne przeważnie przynoszą obrzydzenie.

Emocje mogą być wzbudzane także przez inne emocje. Układ nerwowy może je wywoływać, oddziałując na stany emocjonalne człowieka, a zmiany psychiczne z kolei wpływają na układ nerwowy (J. W. Kalat, „Biologiczne podstawy psychologii”).

Najsilniej na emocje reaguje układ limbiczny. Jest to część przodomózgowia położona niedaleko pnia mózgu. Nie tylko układ limbiczny ma duży związek z emocjami. Także część kory somatosensorycznej, śródmózgowie, podwzgórze i obręcz mózgu poddają się oddziaływaniu uczuć.

A jak strach wpływa na zdrowie człowieka? Zauważono, że aż u 80% osób chorych na schorzenia związane z układem naczyniowo-sercowym uczuciem dominującym jest lęk.

WPŁYW EMOCJI NA ZDROWIE

Kiedy cierpimy długotrwale na obniżenie nastroju, częściej zapadamy na infekcje i inne choroby. Z pewnością zauważyło to wielu z Was. Prawidłowość tę spostrzegło także wielu naukowców. Na przykład:

 • Von Dush już w dziewiętnastym wieku twierdził, że osoby, które mówią głośno i mają skłonność do pracoholizmu częściej zapadają na choroby układu naczyniowo-sercowego. Tego samego zdania był W. Osler, który obserwował ciężko pracujących lekarzy.
 • K i W Mellinger z kolei uznali, że ludzie agresywni częściej cierpią na nadciśnienie tętnicze oraz choroby serca.
 • F. Funbar zauważył, że pracoholicy i osoby wciąż żyjące pod presją czasu mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę wieńcową, a Rosenman uważał, że przyczyną tej dolegliwości jest między innymi zła dieta i stres.

 • Z powyższych stwierdzeń wynika, że naukowcy są ze sobą w dużej mierze zgodni, co do psychicznych przyczyn występowania chorób.

  O tym, jak uwalniać się od negatywnych emocji, zarządzać emocjami i budować pozytywne nastawienie dowiesz się z kursu zarządzanie emocjami. Informacje na jego temat znajdziesz tu: ZARZĄDZANIE EMOCJAMI
  Zapraszamy.
  Do góry


  Autor:  KURSY PRZEZ INTERNET - UCZ SIĘ WYGODNIE W DOMU!

  Obserwuj nasze konta: